Dermatolog i ortopeda
Just another WordPress site

Poziomy glukozy i ryzyko otępienia

Posted in Uncategorized  by admin
September 12th, 2018

Cukrzyca jest czynnikiem ryzyka dla demencji. Nie wiadomo, czy wyższy poziom glukozy zwiększa ryzyko otępienia u osób bez cukrzycy. Metody
Zastosowaliśmy 35 264 kliniczne pomiary poziomu glukozy i 10 208 pomiarów stężenia hemoglobiny glikowanej od 2067 uczestników bez demencji w celu zbadania zależności między poziomem glukozy a ryzykiem demencji. Uczestnicy pochodzili z badania Zmian w dorosłości i obejmowali 839 mężczyzn i 1228 kobiet, których średnia wieku wynosiła początkowo 76 lat; 232 uczestników miało cukrzycę, a 1835 nie. Dopasowujemy modele regresji Coxa, stratyfikowane zgodnie ze stanem cukrzycy i dostosowane do wieku, płci, kohorty badania, poziomu wykształcenia, poziomu aktywności fizycznej, ciśnienia krwi i statusu w odniesieniu do chorób wieńcowych i mózgowo-naczyniowych, migotania przedsionków, palenia tytoniu i leczenia nadciśnienia tętniczego .
Wyniki
Podczas medianej obserwacji 6,8 roku otępienie rozwinęło się u 524 uczestników (74 z cukrzycą i 450 bez). Wśród uczestników bez cukrzycy wyższy średni poziom glukozy w ciągu ostatnich 5 lat wiązał się ze zwiększonym ryzykiem otępienia (P = 0,01); przy poziomie glukozy 115 mg na decylitr (6,4 mmol na litr) w porównaniu ze 100 mg na decylitr (5,5 mmol na litr), skorygowany współczynnik ryzyka dla otępienia wynosił 1,18 (95% przedział ufności [CI], 1,04 do 1,33) . Wśród uczestników z cukrzycą wyższe średnie poziomy glukozy były również związane ze zwiększonym ryzykiem otępienia (P = 0,002); przy poziomie glukozy 190 mg na decylitr (10,5 mmol na litr) w porównaniu z 160 mg na decylitr (8,9 mmol na litr), skorygowany współczynnik ryzyka wynosił 1,40 (95% CI, 1,12 do 1,76).
Wnioski
Nasze wyniki sugerują, że wyższy poziom glukozy może być czynnikiem ryzyka demencji, nawet wśród osób bez cukrzycy. (Finansowane przez National Institutes of Health.)
Wprowadzenie
Wraz ze starzeniem się populacji demencja stała się poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego na całym świecie.1 Wzrasta także liczba otyłości, przy jednoczesnym wzroście wskaźnika cukrzycy.2 Wyniki badań oceniających związek między otyłością lub cukrzycą a otyłością ryzyko otępienia zostało wymieszane. 3.4 Konieczne jest zrozumienie potencjalnych konsekwencji otyłości i epidemii cukrzycy pod kątem występowania otępienia5. Każdy wpływ otyłości na ryzyko otępienia prawdopodobnie będzie obejmował wpływ na metabolizm. Oceniliśmy obszerne, podłużne dane kliniczne z prospektywnej kohorty z ustaleniem jakości badania, w celu przetestowania hipotezy, że poziomy glukozy wiążą się z ryzykiem demencji.
Metody
Uczestnicy
Badanie Zmian w dorosłości (ACT) 6 początkowo obejmowało 2581 losowo wybranych członków grupy Health Healthative (zwanych dalej Grupą Health), systemu opieki zdrowotnej w stanie Waszyngton
[podobne: psychoterapia warszawa ursynów, 1000 dni żywienia dziecka, badanie kwas moczowy cena ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: 1000 dni żywienia dziecka badanie kwas moczowy cena psychoterapia warszawa ursynów