Dermatolog i ortopeda
Just another WordPress site

Projekt Yale – otwarty dostęp do danych (YODA) – mechanizm udostępniania danych ad

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2018

Ta akcja przekształciła badania, wymagając od badaczy, aby publicznie sprecyzowali swoje zamiary i projekt próbny na początku badania. Publicznie dostępne prespecification jest teraz uważane za istotne dla interpretacji wyników badań i jest formą przejrzystości, która wzmacnia integralność badań. Propozycja udostępniania danych ICMJE wygenerowała liczne komentarze. Chociaż wiele z nich było pozytywnych, niektórzy kwestionowali, czy możliwe było praktyczne wdrożenie wniosku3. Rosnące zainteresowanie udostępnianiem danych nie przełoży się na postęp bez rozwoju infrastruktury wspierającej i polityk umożliwiających efektywne i odpowiedzialne dzielenie się danymi. W przypadku rejestracji próbnej zadanie dla naukowców jest stosunkowo proste: badacze przesyłają informacje do strony internetowej przed rozpoczęciem rejestracji. Udostępnianie danych jest bardziej złożone. Na przykład potrzeba zachowania prywatności uczestników wymaga nowych podejść. Ostatecznie konieczne będzie udokumentowanie wyników udostępniania danych, aby zapewnić, że śledczy, którzy wygenerowali dane, otrzymają należny kredyt.
Projekt Yale Open Access (YODA) jest jednym z kilku pionierskich modeli udostępniania danych już używanych.4 Projekt YODA, zainicjowany w 2011 roku, wykorzystuje podejście zaufanego pośrednika , w którym niezależny partner zapewnia wsparcie, odpowiedzialność, uczciwość i przejrzystość.
Firma Johnson & Johnson podjęła publiczne zobowiązanie do udostępnienia danych z badań klinicznych za pośrednictwem projektu YODA. Umowa została podpisana w 2014 r. Wraz z udostępnianiem danych na temat produktów farmaceutycznych; udostępnianie danych z badań klinicznych wyrobów medycznych, a następnie w 2015 r. Partnerstwo Johnson & Johnson umożliwiło wspólne dopracowanie modelu projektu YODA, tak aby mógł on pomieścić dużą liczbę prób. Zasady przewodnie miały chronić prywatność uczestników, podtrzymywać ducha świadomej zgody, zatwierdzać jedynie solidne pod względem naukowym wnioski i rozpowszechniać dane wyłącznie w ramach warunków umowy zabraniającej wykorzystywania danych do celów handlowych lub sądowych i wymaga od wszystkich wnioskodawców zgłaszać wyniki swojej pracy. Było również zobowiązanie do zachowania przejrzystości we wszystkich decyzjach.
System wymiany danych został zaprojektowany w celu zapewnienia współpracy z właścicielem danych w promowaniu bezpiecznego, odpowiedzialnego dostępu, ale niezależności w odniesieniu do decyzji dotyczących udostępniania danych. Wnioskodawcy składają wnioski bezpośrednio do projektu YODA, który jest odpowiedzialny za całą komunikację z wnioskodawcami. Naukowcy z projektu YODA przeprowadzają ślepy przegląd wniosków, aby upewnić się, że cel naukowy jest jasno opisany, że żądane dane zostaną wykorzystane do stworzenia lub istotnego udoskonalenia generalizowalnej wiedzy naukowej lub medycznej w celu informowania o nauce i zdrowiu publicznym oraz że proponowane badania mogą być rozsądnie rozwiązane za pomocą żądanych danych. Dostępny jest komitet naukowy do rozwiązywania wszelkich trudnych problemów. Właściwa spółka zależna Johnson & Johnson przeprowadza należytą staranność, aby upewnić się, że jest prawnym posiadaczem danych, że produkt został zatwierdzony oraz że dane są dostępne drogą elektroniczną; firma nie może zawetować wniosków.
Dane są zwykle udostępniane do analizy w ramach bezpiecznej platformy danych, ale mogą być udostępniane badaczom, jeśli istnieją istotne uzasadnienie, decyzja podjęta wspólnie przez YODA Project i Johnson & Johnson, z uwagi na opinie komitetu doradczego
[hasła pokrewne: kliniki stomatologiczne w warszawie, dermatolog po angielsku, turnus odchudzający dla dorosłych ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: dermatolog po angielsku kliniki stomatologiczne w warszawie turnus odchudzający dla dorosłych