Dermatolog i ortopeda
Just another WordPress site

Projekt Yale – otwarty dostęp do danych (YODA) – mechanizm udostępniania danych

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Badacz klinicysty ma pomysł na badanie, które może zmienić praktykę. Badaczka identyfikuje istniejący zestaw danych idealny dla jej badań – inni badacze przeprowadzili badanie kliniczne, wyprodukowali ten zestaw danych i opublikowali raport o najważniejszych odkryciach. Minął czas od pierwszej publikacji, a dane nie są używane. Ale badacz kliniczny może nie być w stanie zadać jej pytania, ponieważ dane z badań klinicznych często nie są udostępniane, a badacze mogą być zniechęceni do pracy z danymi z badań klinicznych, których sami nie generowali. Doświadczenie badaczy klinicznych różni się znacznie od doświadczeń wielu fizyków, astronomów i genetyków, którzy aktywnie udostępniają dane z zasobów, takich jak Wielki Zderzacz Hadronów, Kosmiczny Teleskop Hubble a i Human Genome Project. Różni liderzy i organizacje naciskają teraz na badania medyczne, aby zmienić w tym zakresie. Wiceprezydent Joe Biden uczynił udostępnianie danych podstawową cechą rakotwórczego raka . Prywatni i finansowi naukowcy opracowują wyraźne oczekiwania dotyczące udostępniania danych z pracy, którą wspierają. Na przykład w 2015 r. National Institutes of Health wyraźnie wyraził zamiar upublicznienia danych cyfrowych z badań finansowanych ze środków publicznych. Przemysł farmaceutyczny sformułował zasady, które wspierają wymianę danych, a wiele firm wdrożyło programy, aby udostępnić swoje zasoby danych. Agencje regulacyjne, w szczególności Europejska Agencja Leków, wymagają większego współudziału przez firmy starające się wprowadzać na rynek leki i urządzenia, a wpływowe organizacje, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia i National Academy of Medicine, opublikowały raporty wzywające do odpowiedzialnego udostępniania danych z badań klinicznych. W szczególności polityka Fundacji Billa i Melindy Gates polega na tym, że dane leżące u podstaw opublikowanych wyników są natychmiast udostępniane i otwierane.
W ramach tej działalności Międzynarodowy Komitet redaktorów czasopism medycznych (ICMJE) wystąpił z propozycją przyspieszenia transformacji w kulturę otwartej nauki.2 ICMJE potwierdziło swoje przekonanie, że właściciele danych mają etyczny obowiązek odpowiedzialnego udostępniania danych generowanych przez interwencyjne badania kliniczne. Komitet zaproponował, by wymagać od autorów opracowania zdiagnozowanych danych dotyczących poszczególnych uczestników leżących u podstaw wyników w opublikowanym raporcie z badania klinicznego, z którego można skorzystać nie później niż 6 miesięcy po publikacji – polityka nieco bardziej liberalna niż w przypadku Fundacji Gatesa . Zaproponowano również, aby autorzy prospektywnie zawarli plan udostępniania danych w ramach rejestracji badań klinicznych. Wniosek ICMJE może przyspieszyć transformację kultury badawczej, aby udostępnianie danych stało się normą. Rzeczywiście, jeśli zostanie właściwie wdrożony, wniosek mógłby promować kulturę, która maksymalizuje wkład pacjentów, którzy zgłaszają się do udziału w badaniach klinicznych.
Ta propozycja nie jest pierwszym przypadkiem, w którym ICMJE wykorzystała swoje wpływy w celu usprawnienia badań klinicznych. W 2004 r. ICMJE ogłosiło, że jego czasopisma członkowskie rozważą badania kliniczne do publikacji tylko wtedy, gdy zostały zarejestrowane przed zarejestrowaniem pierwszego pacjenta
[przypisy: elmed warszawa, imex piechota estetyczna, imex piechota ]

Tags: , ,

No Responses to “Projekt Yale – otwarty dostęp do danych (YODA) – mechanizm udostępniania danych”

 1. Dropkick Says:

  Dobry i rzeczowy artykuł

 2. Martyna Says:

  [..] Cytowany fragment: usg żył[...]

 3. Kuba Says:

  Trzeba przede wszystkim dbać o siebie i zdrowe nawyki

 4. Lilianna Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: dom seniora[...]

 5. Florian Says:

  Mój mąż prawie pięć lat temu miał udar niedokrwienny połowiczny prawostronny.

Powiązane tematy z artykułem: elmed warszawa enea opalenica imex piechota