Dermatolog i ortopeda
Just another WordPress site

Rozpoznanie różnicowe

Posted in Uncategorized  by admin
December 23rd, 2018

Obraz chorobowy, wywołany przez kamień części miedniczej prawego moczowodu, ma dużo wspólnych cech z obrazem zapalenia wyrostka robaczkowego. Bóle w obu chorobach mogą być usadowione w punkcie MacBurneya. Obie choroby mogą przebiegać z objawami żołądkowo-jelitowymi (wzdęcie brzucha, wymioty, zaparcie) i z dolegliwościami pęcherzowymi (parcie na mocz). Krwiomocz spotyka się także w zapaleniu wyrostka robaczkowego, zwłaszcza jeżeli zapalenie powikła się ostrym posoczniczym zapaleniem nerek. Za kamicą przemawiają typowe napady kamicy nerkowej w wywiadach, tętno prawidłowej częstości lub zwolnione oraz brak leukocytozy obojętnochłonnej. jeżeli nie ma roponercza. Różnicowanie opiera się także na badaniu radiograficznym, które rozstrzyga w przypadkach dużego kamienia. Na odwrót cienie małe nie zawsze pochodzą od kamieni. Takie cienie mogą być wyrazem zwapniałych węzłów, blaszek wapnia w tętnicach, kamyków żylnych (phlebolith) splotu pęcherzowo-kroczowego, skostnienia więzadła kulszowo-krzyżowego (lig. ischiosacrale), zwapnienia głębokich kaletek maziowych, kamieni kałowych wyrostka robaczkowego itd. Od pomyłki uchroni badanie pielograficzne wstępujące, gdy okaże, że cień znajduje się poza obrębem cienia moczowodu. Ujemny wynik badania radiograficznego nie rozstrzyga sprawy, ponieważ kamienie moczanowe bardzo często nie dają cieni rentgenowskich. Kamień części miedniczej moczowodu bywa często powodem mylnego rozpoznania także guza pęcherza moczowego, jeżeli on wy- woła zapalenie i znaczne obrzmienie w pobliżu pęcherza. Uniknąć pomyłki można wziernikowaniem pęcherza moczowego.
KAMICA PĘCHERZA MOCZOWEGO (CALCULOSIS VESICAE URINARIAE) Pierwotne kamienie pęcherza moczowego są rzadkie. Powstają one niekiedy wskutek odkładania się soli, najczęściej fosforanu wapniowego, na ciałach obcych, wprowadzonych i pozostawionych w pęcherzu. Zwykle zaś kamienie dostają się do pęcherza z miedniczki nerkowej przez moczowód. Pozostając w pęcherzu kamień może rosnąć przez odkładanie się nowych warstw, zwłaszcza jeżeli mocz ulega w pęcherzu rozkładowi. Nowe warstwy mogą w takich przypadkach składać się z kwaśnego fosforanu wapniowego albo z moczanu amonowego. Liczba kamieni w pęcherzu bywa różna, od jednego do 100 i więcej. Mogą one leżeć w pęcherzu wolno albo w uchyłku. [podobne: przychodnia na andersa, ortopeda warszawa, fizjoterapia warszawa ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: fungicydy przychodnia na andersa urolog Wrocław