Dermatolog i ortopeda
Just another WordPress site

Zatory, powstajace najczesciej w srednich galazkach tetnicy plucnej w obwodowych czesciach pluc, wywoluja zawal krwotoczny (infarctus haemorrhagicus pulmonum)

Posted in Uncategorized  by admin
September 8th, 2019

Zatory, powstające najczęściej w średnich gałązkach tętnicy płucnej w obwodowych częściach płuc, wywołują zawał krwotoczny (infarctus haemorrhagicus pulmonum). Do niedawna powstanie zawału krwotocznego tłumaczono w sposób następujący wskutek zatkania tętniczki ciśnienie krwi w odcinku tętniczym leżącym obwodowo spada prawie do zera, wywołuje to oboczny i zwrotny prąd krwi bardzo słaby z sąsiednich naczyń włoskowatych do rejonu zatkanego naczynia, zmiany te wiodą do wybitnego pogorszenia odżywiania ścian naczyniowych, wskutek tego ściany zaczynają przepuszczać osocze, krwinki białe i czerwone do otaczającej tkanki i przeistaczają ją w zawał krwotoczny. W ujęciu nowoczesnym wywód chorobowy zawału krwotocznego przedstawia się inaczej. Mianowicie wskutek zatkania tętniczki ustaje wprawdzie w jej rejonie dopływ krwi do naczyń włoskowatych, są one jednak wtedy przepełnione krwią, a ciśnienie w nich zwiększone wskutek biernego przekrwien ia w małym krążeniu. Powstaje w nich tedy rzeczywisty zastój (stasis), poprzedzony stadium praestaticum, w którym krwinki czerwone zostają przeciśnięte do tkanki przez uszkodzone już przekrwieniem biernym ściany naczyń. Istnieniu prądu wstecznego z naczyń włoskowatych sąsiednich patologowie dziś przeczą, wtedy, bowiem musiałyby zawały powstawać w każdym przypadku zatorów płucnych, w rzeczywistości zaś spotyka się je tylko wtedy, jeżeli jest niewyrównana wada lewej połowy serca i stwardnienie przekrwienne płuc (induratio cyanotica pulmonum). [przypisy: ortopeda warszawa, savarix, esculap marki ]

Tags: , ,

No Responses to “Zatory, powstajace najczesciej w srednich galazkach tetnicy plucnej w obwodowych czesciach pluc, wywoluja zawal krwotoczny (infarctus haemorrhagicus pulmonum)”

  1. Natasza Says:

    Boli mnie ostanio brzuch strasznie.

  2. Rafał Says:

    Article marked with the noticed of: probolan[...]

  3. Brajan Says:

    ja mam niedoczynność na tle Hashimoto

Powiązane tematy z artykułem: Bóle stawów esculap marki savarix