Dermatolog i ortopeda
Just another WordPress site

Kolka nerkowa

Posted in Uncategorized  by admin
December 24th, 2018

Zróżnicować te choroby nieraz można dopiero po bardzo dokładnym rozważeniu wywiadów i całego obrazu chorobowego z uzwględnieniem danych, uzyskanych badaniem radiologicznym i innymi metodami (wziernikowaniem pęcherza, szczepieniem moczu śwince morskiej i in.). W szczególności krwiomocz, poprzedzony kolką, przemawia raczej za kamicą, , natomiast stosunek odwrotny – kolka po krwiomoczu – raczej za gruźlicą. Bolesność uciskowa jądra i powrózka nasiennego jest znamienna dla kamicy a nie jest cechująca dla gruźlicy. Nie należy wszakże zapominać, że nerka może być dotknięta gruźlicą, nowotworem lub wodonerczem i równocześnie kamicą. W przeciwieństwie do ostrego krwotocznego zapalenia kłębków nerkowych, które przebiega z bólami o charakterze kolki nerkowej, chory w napadzie kamicy nerkowej odczuwa gwałtowne bóle po jednej stronie z charakterystycznym rozpromienianiem się. Napady o cechach kolki nerkowej w wywiadach przemawiają także za kamicą nerkową. Badanie radiologiczne w kamicy może stwierdzić kamień w drogach moczowych.
Z przewlekłym bolesnym zapaleniem kłębków nerkowych, w przebiegu którego chory może doznawać od czasu do czasu napadu gwałtownych bólów w okolicy lędźwiowej, różnicuje się kolkę nerkową na podstawie braku stałych bólów, nadciśnienia tętniczego i zmian w narządzie krążenia. Główne objawy, które umożliwiają różnicowanie kolki nerkowej z napadem kamicy żółciowej, są następujące : Kolka nerkowa: 1. Napad pojawia się najczęściej po wysiłkach fizycznych, zwłaszcza po wstrząśnieniach. 2. Chory odczuwa bóle w okolicy lędźwiowej, wzdłuż moczowodu aż do spojenia łonowego, nieraz w prąciu, w wardze sromowej.[przypisy: jaskra, nadczynność tarczycy u mężczyzn, dermatolog po angielsku ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: cukrzyca typu lada dermatolog po angielsku nadczynność tarczycy u mężczyzn